13:30

Azeloglicyna - równie skuteczny, a o wiele tańszy zamiennik maści z kwasem azelainowym + Przepis na tonik z azeloglicyną w roli głównej

Cześć kochani :)

Kwas azelainowy przynosi u mnie wyśmienite efekty (możecie je zobaczyć m.in. TUTAJ! ), ale ze względu na wycofanie (choć dzięki Wam dowiedziałam się, że być może są to jedynie opóźnienia w produkcji i oby tak było) popularnego środka jakim jest acne derm zaczęłam poszukiwać tańszego i najlepiej lżejszego zamiennika. Kwas azelainowy jest niezwykle trudną substancją czynną, wymaga wysokiej temperatury podgrzewania i tłustego podłoża, jest nierozpuszczalny w wodzie. Pewnie już wiecie, że jestem ogromną fanką toników, bezolejowych ser, więc prędzej czy później zainteresowałabym się azeloglicyną. Azeloglicyna zachowuje wszystkie właściwości kwasu azelainowego, a w dodatku jest substancją niezwykle prostą w obsłudze. Ma ona postać wodną, przeliczamy ją tak jak wodę, nie wymaga podgrzewania, doskonale rozpuszcza się w wodzie i potrzebuje niższego stężenia, by działać równie skutecznie jak kwas azelainowy (20% kwasu azelainowego odpowiada 10% azeloglicyny). Jest o wiele lepiej tolerowana przez naszą skórę, rzadko kiedy wywołuje podrażnienia i może być używana przez kobiety spodziewające się dziecka lub karmiące. Bardzo łatwo penetruje naszą skórę i w naszych formulacjach możemy pominąć alkohol czy glikol propylenowy, a dodatkowo wykazuje działanie nawilżające. Można stosować ją latem. Azeloglicyna jest stabilna w pH= 5-11

Azeloglicyna to opatentowana pochodna kwasu azelainowego w postaci płynnego roztworu łatwo rozpuszczalnego w wodzie, powstała w wyniku połączenia kwasu azelainowego z aminokwasem glicyną.
Dzięki zastosowanej modyfikacji, otrzymano substancję aktywną o lepszych właściwościach chemicznych i fizycznych, która zachowuje typowe cechy kwasu azelainowego i dodatkowo zyskuje nawilżające i uelastyczniające cechy ze strony glicyny, a jednocześnie jest składnikiem o dużo łatwiejszym zastosowaniu w formulacjach kosmetycznych w stosunku do czystego kwasu azelainowego.Azeloglicyna jako nowoczesna pochodna kwasu azelainowego rozwiązuje techniczne problemy, zachowując jednocześnie wszystkie, cenne właściwości kwasu azelainowego Źródło

Jak działa kwas azelainowy?
  • Antybakteryjnie. Działa zarówno na bakterie beztlenowe, jak i tlenowe. Badania dowodzą, że po 3 miesięcznej terapii 20% kwasem azelainowym dochodzi do zmniejszenia bakteryjnej kolonizacji mieszków włosowych, UWAGA w ponad 97%. Należy także podkreślić, że kwas azelainowy nie powoduje wystąpienia oporności bakterii nawet przy długotrwałym stosowaniu.
  • Przeciwprzebarwieniowo. To najwcześniej poznane działanie kwasu azelainowego. Kwas azelainowy wykazuje zdolność hamowania tyrozynazy. Dokładny mechanizm działania kwasu azelainowego nie jest tak naprawdę do końca wyjaśniony, aczkolwiek domniema się, że kwas hamuje także syntezę DNA w obrębie pobudzonych melanocytów oraz hamuje aktywność enzymów mitochondrialnych wchodzących w skład łańcucha oddechowego. Ponieważ kwas azelainowy nie działa na melanocyty w fazie spoczynku, dlatego nie jest skuteczny w walce ze znamionami płaskimi oraz brodawkami (tzw. pieprzyki). Natomiast genialnie rozjaśnia przebarwienia pozapalne, urazowe, oparzeniowe oraz posłoneczne.
  • Przeciwzapalnie. Mianowicie wpływa na wolne rodniki (dlatego warto go stosować także rano), które silnie inicjują procesy zapalne.
  • Przeciwzaskórnikowo. Kwas azelainowy ma wpływ na keratynocyty i proces rogowacenia naskórka (keratynizację). Procesy te zostają znormalizowane.
  • Reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza przetłuszczanie skóry tłustej.Normalizacja wydzielania sebum następuje poprzez hamowanie aktywności enzymu 5-alfa reduktazy, enzym ten powoduje przemianę testosteronu w dihydrotestosteron (DHT), który zwiększa aktywność gruczołów łojowych.
  • Ponadto kwas azelainowy wpływa doskonale na cery naczyniowe - łagodzi rumień, zaostrzone zmiany naczyniowe, grudki.
Dzięki dodatkowi aminokwasu - glicyny, wykazuje działanie uelastyczniające skórę oraz nawilżające. Zgodnie z testami klinicznymi wykonanymi przez producenta, azeloglicyna w stężeniu 3% stosowana dwa razy dziennie przez okres trzech tygodni, wyczuwalnie zwiększyła poziom nawilżenia oraz elastyczność skóry. Źródło


Niestety, ale azeloglicynę oferuje jedynie jeden sklep z półproduktami (e-naturalne) i bardzo często świeci pustkami. Sama czekałam dość długo, aż będzie znowu dostępna i od razu zakupiłam większą pojemność, która starczy mi na jakieś 2-3 miesiące, czyli do czasu aż zacznę stosować retinoidy ;)

Serum z azeloglicyną oferuje nam także BiochemiaUrody, a tonik z tą substancją czynną oferowała firma NOAlab i L'azel Active.

Mój tonik bazuje na 6 substancjach aktywnych, choć zdarza mi się pominąć kwas hialuronowy, ponieważ posiadam ekstrakty z e-naturalne, które bazują na glicerynie. Azeloglicynę połączyłam z witaminą B3, kwasem hialuronowym, ekstraktem z lukrecji i zielonej herbaty oraz łagodzącą alantoiną. Jest to doskonała mieszanka dla cer trądzikowych, działa nie tylko antybakteryjnie, ale przeciwzapalnie, rozjaśniająco, antyoksydacyjnie i nawilżająco. Sama maść z kwasem azelainowym nie ma aż tak wielokierunkowego działania, mój tonik już tak ;) 

  •  Ekstrakt z zielonej herbaty jest stosowany w kosmetykach antyaging, antycelulitowych, tonizujących, przeciwzmarszczkowych, przeciwtrądzkiowych, w produktach do higieny intymnej, w produktach po opalaniu łagodzących podrażnienia, w produktach do pielęgnacji cery naczynkowej, w produktach do pielęgnacji włosów tłustych, przetłuszczających się i skłonnych do łupieżu ze względu na następujace właściwości: przeciwrodnikowe (polifeonole mają nawet dwustukrotnie  mocniejsze działanie antyutleniające niż witamina E) ,działanie ściągające, udrażniające, ochronne, łagodzące, nawilżające, bakteriobójcze, słaby, naturalny filtr UV ponadto wzmaga syntezę melaniny, normalizujące działanie gruczołów łojowych Źródło
W przypadku pielęgnacji skóry z problemami naczynkowymi polecane jest równoczesne stosowanie trzech ekstraktów - z zielonej herbaty, z miłorzębu oraz z soi. 
  •  Ekstrakt z lukrecji. Głównym składnikiem aktywnym korzenia lukrecji jest kwas glicyryzynowy (glicyryzyna) - trójterpenoid, który odpowiada za charakterystyczny słodki smak i aromat korzenia lukrecji oraz jego cenne właściwości. Glicyryzyna posiada silne własności wiązania wody w skórze, jest więc skutecznym składnikiem nawilżającym. Składową kwasu glicyryzynowego jest kwas glicyretynowy. Oba związki odpowiadają za działanie antyalergiczne, immunostymulujące, przeciwłojotokowe, antyzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, antyobrzękowe, redukujące zaczerwienienie, antyoksydacyjne i łagodzące korzenia lukrecji.
    Właściwości i działanie na skórę kwasu glicyryzynowego:
    - Jest to związek o wysokim stopniu aktywności i koncentracji, chemicznie stabilny w szerokim zakresie pH i dobrze rozpuszczalny.
    - Jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę i łatwo penetruje w głąb skóry, bez skutków ubocznych.
    - Posiada silne właściwości łagodzące, przeciwalergiczne, stymulujące układ immunologiczny i przeciwpodrażnieniowe (jest to składnik leków bez recepty w Japonii)
    - Łagodzi stany zapalne skóry, podrażnienia, swędzenie i działa przeciwobrzękowo, przy mało nasilonych zmianach może zastępować środki steroidowe (hydrokortyzon). Hamuje uwalnianie histaminy i reakcje alergiczne.
    - Polecany jako środek wspomagający leczenie zmian atopowych skóry, egzemy, dermatozy i łuszczyce.
    - Działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i antywirusowo.
    - Zmniejsza zaczerwienie skóry i wzmacnia naczynka krwionośne.
    - Wspomaga regenerację komórkową oraz przyśpiesza gojenie ran, drobnych uszkodzeń skóry i wyprysków.
    - Wspomaga ochronę anty-UV oraz zmniejsza zaczerwienienie i podrażnienie powodowane poparzeniem promieniowaniem słonecznym UVB.
    - Jest skutecznym składnikiem nawilżającym; kwas glicyryzynowy już przy stężeniu 0.1% posiada silne własności wiązania wody w skórze.
    - Wspomaga walkę z trądzikiem; działa antybakteryjnie oraz zmniejsza produkcję sebum, poprzez hamowanie działania enzymu 5-LOX (5-lipooksygenazy).
    - Dzięki własnościom immunostymulującym i antyoksydacyjnym, wzmaga regenerację komórek skóry, która obniża się wraz z wiekiem, dodatkowo hamuje działanie hialuronidazy, enzymu rozkładającego naturalny kwas hialuronowy w skórze, który odpowiada za jędrność i nawilżenie skóry, dlatego jest polecany także jako składnik przeciwzmarszczkowy.
    - Hamuje produkcję PGE2 (prostaglandyny E2), czynnika, który przyczynia się nie tylko do stanów zapalnych skóry, ale również do przemieszczania brązowego barwnika skóry - melaniny. Dzięki temu kwas glicyryzynowy zmniejsza aktywność melanocytów, komórek produkujących brązowy barwnik i tym samym redukuje tworzenie przebarwień skóry. Jest on zaliczany również do składników o charakterze depigmentacyjnym, który wspomaga działanie innych substancji rozjaśniających przebarwienia.
    - Polecany również w produktach do skóry głowy, łagodzi podrażnienie, swędzenie i wysuszenie. Źródło
  • Witamina B3. Amid kwasu nikotynowego (niacynamid, niacyna) wchodzi w skład substancji zaangażowanych w procesy oksydoredukcyjne. Składnik dwóch koenzymów nikotynoadeninowych, które w połączeniu ze specyficznymi białkami tworzą enzymy zaliczane do grupy oksydoreduktaz borących udział w syntezie i rozkładzie cukrów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Niedobór prowadzi do pelagry,  (pelle agra - znaczy szorstka skóra) oraz  zaburzeń metabolizmu glikolizy, zaburzeń w łańcuchu oddechowym. Witamina PP wywiera korzystny wpływ na tworzenie oraz funkcjonowanie i stan skóry, istotnie wpływa na stopień ukrwienia skóry, ma korzystne działanie na mikrokrążenie skórne.  Zmniejsza TEWL - transepidermalną utratę wody przez naskórek, wpływa na produkcję kolagenu. Przyczynia się do poprawy  nawilżenia i elastyczności skóry. Działa łagodząco i przeciwpodrażnienieniowo, dzięki czemu łagodzi przebieg wszelkiego typu dermatoz. Rozjaśnia przebarwienia. Jest silnym antyoksydantem. Źródło

  • Alantoina jest pochodną mocznika. Działa regenerująco, ułatwia gojenie i odnowę uszkodzonego naskórka. Zmniejsza pieczenie, łagodzi, zaczerwienienie skóry wrażliwej. Ma także działanie nawilżające, wygładza i zmiękcza skórę. Kosmetyki z alantoiną znajdują zastosowanie w pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do uczuleń, podrażnionej. Poleca się ją także w preparatach przeciw trądzikowych, po opalaniu w zasypkach i pudrach kosmetycznych.
   

Przepis na tonik z azeloglicyną 50ml by MademoiselleEve (w przeliczeniu na ml)

77,5% Woda  38.75ml
10% Azeloglicyna 5ml
5% Kwas hialuronowy 2.5ml
4% Witamina B3 1.1ml
2% Ekstrakt z lukrecji (na glicerynie) ok.1ml
1% Ekstrakt z zielonej herbaty (na glicerynie) ok.0.5ml
0,5% Alantoina szczypta

Do wody dodajemy kwas hialuronowy i rozpuszczamy go delikatnie mieszając. Następnie dodajemy witaminę B3 i alantoinę, mierzymy pH. Następny składnikiem jest azeloglicyna, na samym końcu dodajemy ekstrakty roślinne, oczywiście możecie je pominąć. Tonik ma pH około 8, dlatego obniżyłam pH do 6 kwasem mlekowym (możecie także kwaskiem cytrynowym). Tonik przechowujemy w lodówce.

Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że tonik sprawdza się u mnie doskonale i jak tylko skończę serum z  witaminą C z Apisu, będę używać go dwa razy dziennie. Cera przede wszystkim jest widocznie jaśniejsza, sam kwas azelainowy nie przynosił u mnie tak szybkich efektów. Nie miałam wielkiego wysypu, pojawiają się jedynie pojedyncze, małe ropne krostki, które znikają w przeciągu dwóch dni. Jestem ciekawa, czy lepiej ruszy moje zaskórniki, na pewno pojawi się dokładna relacja na blogu. Na dzień dzisiejszy bardzo Wam polecam ukręcenie takiego kosmetyku, zwłaszcza jeśli macie cerę trądzikową z przebarwieniami.Warto!


Znacie azeloglicynę? Kwas azelainowy ?

93 komentarze:

  1. A więc jednak :<. Chodzę po wszystkich aptekach i pytam o Acne-Derm i niestety brak. Ja póki co zamówiłam Skinoren, bo złapałam za 37 zł, ale ten tonik również na pewno przetestuję. Pozdrawiam :).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A gdzie dostałaś Skinoren w takiej cenie?

      Usuń
    2. Na stronie tej apteki: http://superapteki.com.pl/, ale z wysyłką niestety wychodzi już tyle, co w innych aptekach. Jeśli byłabyś z Olsztyna, możesz odebrać na Starówce.

      Usuń
  2. Naprawdę wycofali acnederm? Tragedia ... A dopiero co pisałam, że wycofują wszystko, co lubię :DDD to taki śmiech przez łzy, bo generalnie wcale do śmiechu mi nie jest, acne derm był jednym z niewielu preparatów, które trzymały moją cerę w ryzach i to bez większych skutków ubocznych.

    Tonik mnie zainteresował. Widzę, że gotowy zestaw można kupić na e-naturalne, ale nie ukrywam, że wolałabym gotowy produkt. Czy sklep Neolab został zamknięty? Strona nie działa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie nie wiem, sama byłam ciekawa ich toniku a o firmie słuch zaginął. O acne dermie powiedziała mi farmaceutka, ale może rzeczywiście mają jakieś opóźnienia i pojawi się za jakiś czas w aptekach.

      Usuń
  3. Acnederm wycofany, mówisz? Stosowałam półtorej miesiąca, przeszedł bez szału, ale faktycznie rozjaśniał i w duecie z żelem rumiankowym Sylveco trzymał skórę w ryzach. Myślałam, żeby do niego wrócić, ale jak widać, byłoby to raczej trudne :)
    A powiedz mi, lepszy tonik z azeloglicyną czy glukonolaktonem? No i jestem bardzo ciekawa, jak sprawdza się Apisowe serum.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy, jestem pod wrażeniem działania azeloglicyny i powiem o efektach dopiero po 3 miesiącach :) Tonik z glukonolaktonem lepiej nawilża, ale na lato bardziej polubiłam się z azeloglicyną, lepiej trzyma mają cerę w ryzach jak nie używam innych kwasów. A serum z Apisu jest całkiem fajne, mam tylko wrażenie, że delikatnie mnie zapycha. Muszę mieć jednak pewność i poużywam go jeszcze przez jakiś czas ;)

      Usuń
  4. Możliwe ze wróci acne derm. Chodzą słuchy na mieście, że są jakieś opóźnienia w produkcji. Pani w aptece tez mówiła, że nie ma informacji o wycofaniu acnedermu..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A mi coś takiego powiedziała farmaceutka, jeśli jest inaczej, to bedzie to dobra informacja dla wielu osób. Poprawię może jednak swoją wypowiedź, bo nie chcę siać zamętu :) Zdziwiło mnie to, że wycofali tak świetny produkt.

      Usuń
    2. Poczekamy, zobaczymy :) ja na razie kupiłam skinoren, a jak nie wróci acne derm to może spróbuję tej azeloglicyny :)

      Usuń
  5. Podobno Acne derm będzie dostępny w połowie sierpnia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To świetna informacja, sama byłam bardzo zaskoczona wypowiedzią farmaceutki. :)

      Usuń
  6. Odpowiedzi
    1. Warto wgłębić się w temat, wiele osób jest zadowolonych z efektów kwasu azaleinowego ;)

      Usuń
  7. Ja gdzieś czytałam (bodajże na wizażu?), że z początkiem lipca ma być w aptekach. Ważne, żeby w ogóle był. :)
    A przepisz na tonik świetny - podoba mi się, że jednocześnie można walczyć z trądzikiem i nawilżać buźkę, super!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To super informacja, widać , że farmaceutka, która udzielała mi informacji w ogóle nie była w temacie, no cóż. Dziękuję, zawsze zwracam uwagę na to, by pielęgnacja mojej trądzikowej cery przynosiła mi więcej korzyści niż tylko działanie antybakteryjne.

      Usuń
  8. A ja mam pytanie, czy te wszystkie kwasy stosuje się, gdy ma się problemy z cerą czy gdy się chce utrzymać jej mlodość? Jeżeli jestem mlodą osobą bez jakichkolwiek problemów ze skórą, to co mogę używać z tych wszystkich kwasów czy retinoidow, zeby jedynie podtrzymywać jej młody wygląd?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anonimku, kwasów nie stosuje się tylko na problemy z cerą ;) Wbrew pozorom kwasy świetnie nawilżają (tyczy się to głównie kwasów AHA i PHA) i nie musisz używać wysokich stężeń. Kwasy i retinoidy przyspieszają regenerację naskórka, dlatego są obowiązkowe w pielęgnacji skóry dojrzałej. Oczywiście mogą z powodzeniem używać ich osoby młode, jeśli nie masz problemów z cerą mogą być to niskie stężenia :)

      Usuń
  9. Bardzo dziękuję za ten skrupulatny wpis, jak zwykle u Ciebie temat wyczerpany, wszystko w jednej strzykawce:-) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  10. Co sądzisz o toniku pha 6% z bu i o jego działaniu na przebarwienia? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardziej wolę mój tonik z 15% glukonolaktonem, tonik z BU jest dla mnie zbyt lepki i zbytnio się z nim nie polubiłam... :(

      Usuń
    2. A jak z jego działaniem? Lepkosc mogę przeżyć jeśli działa jak trzeba:))

      Usuń
    3. Dla mnie był zbyt mocno nawilżający i rozpulchniał mi pory. Wolę coś mniej odżywczego, nie zauważyłam większych efektów pod względem antybakteryjnym czy rozjaśniającym. Bardziej polecałabym go cerom suchym aniżeli trądzikowym :)

      Usuń
    4. Też jestem ciekawa tego toniku. Może sprawdził by się na mojej cerze z przebarwieniami. Myslalam o podkreceniu go acne dermem;)

      Usuń
  11. Oj ja nie używam takich cudów :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja nie wyobrażam sobie pielęgnacji mojej skóry bez kwasów :)

      Usuń
  12. Jak długo mozna przechowywać taki tonik? :) i jakiego kwasu hialuronowego uzylas?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie znalazłam niestety takiej informacji, zauważyłam, że produkty z azeloglicyną mają długi termin ważności. Mój leży już 2 tygodnie i nic mu się nie dzieje, ale wciąż szukam informacji jak długo taki tonik wytrzyma bez konserwantów. Użyłam 1% kwasu hialuronowego :)

      Usuń
    2. Dziękuje bardzo za odpowiedz :) chyba skorzystam z twojego "przepisu" brzmi kusząco a ostatnio obeszlam wiele aptek w poszukiwaniu acne derm i nic :(

      Usuń
  13. Nigdy nie używałam tego kwasu, jedyny jaki używałam to glikolowy w peelingu z organic shop, ale tam pewnie stężenie jest bardzo małe. Kuszą mnie teraz toniki z aha, z bha. Na razie używam differinu, ale na jesień spróbuje może mocniejszego retinoidu. Mam ochotę też na serum z biodermy z 15% glikolowym.

    Używałaś może atrederm? Tak się zastanawiam czy warto stosować taki killer skoro nie mam jakiś strasznych problemów z cerą. Differin daje radę, ale mam ochotę na mocniejsze złuszczanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie używałam Atredermu na twarz, szczerze? Nie potrzebuję tak mocnego retinoidu, dla mojej cery to zbyt dużo. Używałam go na moje plecy i nie pamiętam, by cokolwiek miało tak destrukcyjny wpływ na moją skórę. Owszem, efekty były wyśmienite, ale o ile moje pryszczate plecy wcześniej mogłam trzeć czym popadnie, tak teraz skóra jest tam bardzo uwrażliwiona. Czytam wielokrotnie, że stosowanie tak mocnych środków trwale uszkadza barierę ochronną skóry i jest ona o wiele bardziej podatna na czynniki zewnętrzne, powstawanie przebarwień, reagowania alergicznie, pękanie naczynek krwionośnych. Może dużo zależy od substancji czynnej, tezaroten jest przeze mnie doskonale tolerowany i skóra bardzo szybko się na niego uodporniła, jestem ciekawa, czy 0.05% coś u mnie zdziała. :)
      Jeśli nie masz sporych problemów z cerą, radzę zdecydować się na kwasy, a Atre zostawić na okres pierwszych zmarszczek i widocznej utraty elastyczności skóry. Nie ma sensu katować młodej skóry takimi srodkami, jeśli nie masz poważniejszych problemów z cerą :)

      Usuń
  14. ja też z tych co nigdy nie używała kwasów.. miałam cerę bardzo ładną, szkoda że żyłam złudzeniem że taka będzie zawsze.. nie dbałam o nią tak jak powinnam mimo że była wrażliwa no i bach, mam za swoje- po zeszłorocznych wakacjach zwariowała i pojawiły się naczynka, jakieś krosty etc. no ale teraz to chucham i dmucham na nią tak że o jejku, jesienią idę na laser :) kuszą mnie kwasy, ciekawi mnie to, ale nie wiem jak się za to zabrać i w ogóle.. ;o

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też miałam bardzo ładną cerę.. do czasu. Teraz przede wszystkim inwestuję w jedzenie, choć pielęgnacja ma u mnie ogromne znaczenie. Nie wyobrażam sobie pielęgnacji bez kwasów i retinoidów. Na początek możesz spróbować zestawów z BiochemiiUrody, wszystko jest odliczone i wystarczy tylko połączyć składniki :) Na naczynka polecam tonik z kwasami HA ;) Zawsze możesz pytać, chętnie doradzę.

      Usuń
    2. Ewo, Ty masz piękną cerę! :) przynajmniej na zdjęciach, ktore zamieszczałaś w postach o filtrach. Nie jedna chętnie by się z Tobą zamieniła

      Usuń
    3. Mam lepsze i gorsze momenty :) Raz jest super, a po tygodniu mam kolejny wysyp i podskórną kaszkę. Moja walka o idealną cerę będzie chyba trwać do końca życia :(

      Usuń
    4. Oj, to ja sie zapytam, skor piszesz że chętnie doradzisz, moja cera to po prostu bród,smród i mogiła. Łojotok, przebarwienia, rozszerzone pory, utrwalony rumień, zaskórniki i duża tkliwość i wrażliwość cery - z zaskórnikami jako tako dałam sobie radę dzięki differinowi, ale pozostałe dziadostwa się zadomowiły :( też planuje iść jesienią na laser, ale czy to coś da...

      Usuń
    5. Ruby, ja też ogarniam swoją cerę i po tylu miesiącach monotonnej walki stwierdzam, ze pozbyłam się prawie 80% problemów z cerą. Przede wszystkim układaj pielęgnację tak, by przynosiła więcej niż jedną korzyść - ja zawsze staram się zadowolić i naczynka, i działać antybakteryjnie, jeszcze antyoksydacyjnie i nawilżająco. No i dieta, u mnie ma ogromny wpływ na skórę, zwłaszcza przetłuszczanie cery i stany ropne. A nad laserem również się zastanawiam, mam kilkanaście naczynek na nosie i pojedyncze koło ust :( No i okresowo pojawiający sie rumień pod kościami policzkowymi.

      Usuń
    6. Ty masz ogromną wiedze, ja nie wiem nawet 1/4 tego co Ty. Dla mnie skonstruowanie kosmetyków które będą "celować" w 6 różnych problemów to dla mnie czarna magia

      Usuń
  15. Hej. a czy to nie za młody jeszcze wiek na retinoidy? gdzies czytalam, ze powinno je sie zaczac uzywac najwczesniej od 25 r.ż., a po Twoim blogu widze, ze Ty juz jako nastolatka je uzywalas.. to nie jest szkodliwe? sama jestem mloda i zastanawiam sie, czy na jesien pierwszy raz nie zdecydowac sie wlasnie na kwasy czy retinoidy, ale nie wiem czy 22 lata to juz odpowiedni moment?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wątpię żeby ktoś przed 20 używał retinoidów w celu 'odmłodzenia', raczej jako środek w walce z trądzikiem. Szkodliwe może być jeżeli używamy za mocnych kwasów, retinoidów, nieadekwatnych do potrzeb skóry.

      Usuń
    2. Retinoidy stosuję w celach przeciwtrądzikowych, nie widzę przeciwwskazań jeśli są rozsądnie stosowane pod kontrolą lekarza dermatologa. Sama nie sięgam po retinoidy większego kalibru, ponieważ nie potrzebuję aż takich środków :) Nie wiem jaką masz cerę i jakie masz z nią problemy, więc ciężko stwierdzić, czy potrzebujesz kwasów, czy już retinoidów :)
      A czy jest szkodliwe? Wszystko jest szkodliwe, trzeba tylko zachować umiar. Ja sięgam po dobrze tolerowany przeze mnie tezaroten w najniższym stężeniu, krzywdy mi nie robi. Za to raz sięgnęłam po tretinoinę (ciężki przebieg trądziku na plecach) i zdecydowanie ta sunstancja czynna się u mnie nie sprawdziła. Jeśli znasz swoją skórę i słuchasz jej potrzeb, nie krzywdzisz jej. Stosuję retinoidy w celach przeciwtrądzikowych, a efekt odmłodzenia nie jest u mnie zbytnio widoczny bo mam dopiero 20 lat ;)

      Usuń
  16. Po 3 miesiącach z acne derm mam ochotę na coś innego. Może powinnam wypróbować tę azeloglicynę :)
    A odbiegając od tematu, to co powiesz na temat Redermc R od LRP czy o TriAcneal od Avene? Miałaś do czynienia z tymi kosmetykami? Mam chęć na któryś w okresie jesienno-zimowym i tak dopytuję :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Violet, nie używałam tych kosmetyków, więc się o nich nie wypowiem :(

      Usuń
  17. Hej Ewcia! Mam pytanie, czy mogę rano używać serum 10%SAP ,a wieczorem tonik z kwasem migdałowym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, możesz, ale obserwuj skórę, może ją delikatnie podrażnić to serum z witaminą C :)

      Usuń
  18. To jeszcze i ja zadam pytanie, bo widzę, że prawdziwa z Ciebie specjalistka :) Czy mogę stosować na noc tonik z kwasami PHA + krem z peptydami? i czy mozna takie połączenie stosowac tez i latem czy lepiej poczekac na jesien?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie widzę przeciwwskazań, często mieszam toniki kwasowe z olejami i w ten sposób tworzę dwufazowe sera :) Twój krem będzie działał po prostu lepiej nawilżająco i przeciwzmarszczkowo :)

      Usuń
    2. A peptydy są fotouczulające? po kwasy pha z tego co czytalam (nawet na Twoim blogu:D) nie są. A peptydy mozna stosowac latem czy lepiej poczekac jeszcze troche?

      Usuń
    3. a co myślisz o kremie firmy StriVectin, jeżeli mowa o peptydach?

      Usuń
    4. Peptydy nie uczulają na słońce. A tego kremu nie znam, oferta Sephory powoduje u mnie zawroty głowy (cena), no i nie wiem jak z tym składem. Nie spodziewałabym się cudów ;)

      Usuń
  19. Czesc, a czy te wszystkie specyfiki działaja rowniez na zmarszczki mimiczne? W wieku 21 lat zauwazylam, ze jak sie usmiecham to tworzą mi sie pod oczami delikatne linie ;/// niby to normalne, bo widze wsrod moich znajomych czy obcych mlodych ludzi, ze wielu sie robia linie wokol oczu przy usmiechaniu, ale nie chcialabym, zeby one sie utrwaliły. jest na to jakis sposob?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Intensywne nawilżenie + delikatnie złuszczanie. Tak jak napisała ruby, kwasy PHA są jak znalazł + jakieś serum z witaminą C :)

      Usuń
  20. Ewa, kiedyśpolecała kwasy PHA na takie drobne zmarszczki

    OdpowiedzUsuń
  21. Kwasy PHa na pierwsze zmarszczki, tak? a je tak jak pozostale stosuje sie w okresie jesienni-zimowym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz stosować je przez cały rok, nie uczulają na słońce, a dodatkowo działają antyoksydacyjnie :)

      Usuń
  22. Mam pytanie... jaki rodzaj tego kwasu hialuronowego jest tu potrzebny? Bo na e-naturalne są różne, w proszku, w żelu, potrójne.. i nie wiem, który jest ok do tego toniku:P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1% roztwór o masie 0.85 - 1.15 MDa, ja kupuję gotowy żel na ZSK :)

      Usuń
    2. dziękuję :)

      Usuń
  23. Witaj ; )
    Moim problemem są przebarwienia pod nosem oraz wokół brody, a takze trądzik. Dużo czytałam na ten temat, wiec się mniej wiecej orientuje co i jak. Zaczęłam wlaśnie przygodę z kwasem migdałowym (polecam ) , wcześniej też używałam toniku depigmentacyjnego z ZSK, a także serum rozjaśniającego z BU i powiem wam, że efekty marne.
    Zakupiłam ostatnio półprodukty :
    glukozyd ketonu malinowego, azeloglicynę, witaminę C i B3(niacynamid), kwas hialuronowy 1% a także kwas kojowy, salicylowy, glikolowy i znów migdałowy.
    Jak bym mogła to wszystko ukręcić? W jakich proporcjach i stężeniach? oczywiście nie licząć kwasu glikolowego i salicylowego bo one, wiadomo do peelingu ;). Widzę, ze jestes juz doswiadczona w tym sprawach wiec bardzo Cie prosze o pomoc. Dostalam propozycje zrobienia toniku z glukozydu ketonu malinowego, kwasu kojowego, HA i witaminy B3 , a z witaminy C serum. Prosze Cie o podanie proporcji, co i jak zmieszac jesli chodzi o ten tonik. Moge do niego dodac glikolu propylenowego czy jednak sam hydrolat ? i do czego dodac Azeloglicyne? Bede mega wdzieczna za odpowiedz. Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kochana, wystarczy wejść na strony z półproduktami, masz tam podane stężenia i wymagane pH. Możesz dodać glikolu propylenowego w celu większego penetracji, ale niekoniecznie, ja wolę kwas hialuronowy. Propozycja toniku jest całkiem ok, ja bym dodała trochę pantenolu lub alantoiny i ekstraktu .. sylimarynę, z czerwonego wina/ciemnych winogron, ze skórki granatu. Z azeloglicyny lepiej zrobić sam tonik - nie warto wszystkiego tak mieszać, lepsze efekty otrzymasz stosując DWA różne produkty o różnej porze dnia ;)

      Usuń
  24. mam pytanie - moglabym do tego toniku dodac glukozyd ketonu malinowego? jesli tak to w jakiej ilosci? aby bardziej rozjasnic przebarwienia ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz, ale glukozyd ketonu malinowego lubi kwaśne środowisko, a azeloglicyna jest stabilna w pH 5-11, dlatego lepiej ukręcić dwa różne toniki i używać ich o różnych porach dnia.

      Usuń
  25. ph mojego toniku wynosi 4,9, nadaje sie do uzycia? :) skoro azeloglicyna jest stabilna od 5 ;>

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, zanim dodasz azeloglicynę ureguluj pH. Dlatego wzbogacam swoje formuły o witaminę B3, która ponosi pH :)

      Usuń
    2. Fantastyczny blog :). Jak odmierzasz 1,1 ml witaminy B3, która jest w proszku?

      Usuń
    3. Ilość w gramach jest przeliczona na ml, wystarczy że nałożysz ok.1/5 łyżeczki 5ml ;) Myślę, że tak jest łatwiej, mi by było ciężko bez wagi jubilerskiej odważyć wszystko w gramach ;)

      Usuń
  26. A dałoby się to ukręcić z kwasem hialuronowym (1%) z ZSK? Bo są różne jego wersje, 1%, 1,5%, 3%... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ja zawsze używam 1%. ;)

      Usuń
    2. Ok, bardzo bardzo dziękuję :)

      Usuń
    3. Przepraszam, że znowu zawracam głowę, ale jaki jest stosunek gramów do mililitrów azeloglicyny? Chodzi mi o to, że nie wiem ile gramów zamówić z e-naturalne żeby wystarczyło na chociaż dwa takie toniki po 50 ml, bo jeden to na zbyt długo nie wystarczy :) Bo reszta półproduktów to małe ilości :)

      Usuń
    4. 1:1 tak jak woda. I nie masz za co przepraszać ;)

      Usuń
    5. No to jeszcze raz bardzo dziękuję, szczególnie za tak szybką odpowiedź, przed chwilą zamówiłam ilość na 2 porcje (na razie), mam nadzieję że się u mnie sprawdzi, również walczę z przebarwieniami, niestety ;) Widziałam Twoje efekty po 3 miesiącach i jestem pod dużym wrażeniem! Mnie Acne Derm mocno "ściągał", nawet używany raz dziennie. Z kolei kwas migdałowy rozjaśnia, ale nie aż tak mocno, jak bym tego chciała. Najlepiej u mnie działały retinoidy, ale wiadomo, to już wysoki kaliber, a nie mam już tak złego stanu cery jak kiedyś.

      Usuń
    6. Od dzisiaj zaczynam stosowanie toniku, przesyłka przyszła błyskawicznie :) Zakonserwowałam go sobie dodatkowo FEOG-iem, bo akurat mam na stanie

      Usuń
    7. Witaj Ewo, mam 17 letnią córkę z cerą trądzikową, mieszaną i po raz pierwszy będę robiła taki tonik i będę używała azeloglicyny. Ile powinnam użyć na pierwszy raz azeloglicyny, chodzi mia o skład % ? Czy lepszy będzie ekstrakt z rumianku czy zielonej herbaty.

      Usuń
    8. Możesz zacząć od 3-5 %, azeloglicyna to delikatna substancja. Możesz je łączyć, ale dla cery trądzikowej bardziej polecam ten z zielonej herbaty. Warto zakupić ekstrakt z lukrecji gładkiej i łagodzący beta-glukan.

      Usuń
  27. Podobnie jak Ty lubię w pielęgnacji kwas azelainowy, odnośnie acne-dermu to słyszałam, że to jedynie opóźnienia w produkcji i dostawach, ale nie wiem na ile to pewna informacja. Z chęcią wypróbuję proponowany przez Ciebie tonik. Dzięki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Acne derm już wrócił :) Dostałam powiadomienie z apteki sieci doz, że produkt jest już znowu dostępny :)

      Usuń
  28. A czy azeloglicynę mogę zastosować do cery dojrzałej, raczej suchej, za to z okropnymi przebarwieniami? Z czym ją wtedy połączyć? A jakby tak dwufazowe serum... Co myślisz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz, jest opcja połączenia azeloglicyny i glukonolaktonu, ale ja bym to bardziej rozbiła na dwa różne produkty i stosowała o różnych porach dnia.

      Usuń
  29. Mam pytanie, chciałabym włączyć do swojej pielęgnacji azeloglicyne, nie mogę teraz stosować agresywnych środków bo jestem w ciąży, czy mogłabym jako baze toniku zastosować hydrolat

    OdpowiedzUsuń
  30. Mam pytanie, czy mogłabyś powiedzieć gdzie zamawiasz wszystkie te składniki do toniku ?:) byłabym bardzo wdzieczna za odpowiedz, powiem szczerze ze naprawde zainteresowałas mnie tym tematem ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest napisane na opakowaniach :) e-naturalne i zrobsrobiekrem

      Usuń
  31. Witam serdecznie, czy azeloglicyna może być stosowana jako peeling? Jeśli tak to czy po prostu wystarczy zmieszać ja np ze spirytusem? Pozdrawiam
    Ps. Fantastyczny blog :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi

    1. Cześć, niestety nie, dodatkowo azeloglicyna jest stabilna w pH 5 i wyższym, więc nie można za jej pomocą wykonać peelingu kwasowego, w tym celu sprawdzi się kwas azelainowy :)

      Usuń
  32. Witaj, czy istnieje możliwość zakupienia toniku kwasowego wykonanego przez Ciebie?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  33. Ewo tak dla pewności zapytam odnośnie tego konkretnego toniku. Czy jeśli wykonam tonik na wodzie rozanej nie będzie konieczne regulowanie pH? Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  34. A ja mam takie pytanie: jak zawsze zapomniałam zamówić paski wskaźnikowe, ile trzeba dodać kwasu mlekowego aby obniżyć pH? Nie mam trądziku lecz walczę z przebarwieniami pozapalnymi....

    OdpowiedzUsuń
  35. Hej, czy to możliwe, żeby po azeloglicynie był wysyp w postaci kaszki? Czy to jakaś nietolerancja? Pojawiło się to na czole, które zwykle mam bez skazy.
    an.

    OdpowiedzUsuń
  36. Hej. Jestem po 44-ce z widocznymi przebarwieniami i cienką starzejącą się skórą ze zmarszczkami Kupiłam kwas azelainowy i glikol propylenowy z ZSK ale kwas nie rozpuszcza się.Miał być peeling 20%. Co jeszcze do niego dodac ? Kwas hialuronowy, vitaminy?

    OdpowiedzUsuń
  37. Jeśli szukasz zaawansowanych rozwiązań do precyzyjnych procesów termicznych, nasze piece muflowe laboratoryjne są idealnym wyborem. Zapewniają one doskonałą kontrolę temperatury i są przystosowane do różnorodnych zastosowań, takich jak wyżarzanie, kalcynacja czy utlenianie. Nasze piece muflowe laboratoryjne są wykonane z najwyższej jakości materiałów, co gwarantuje ich niezawodność i długotrwałą eksploatację.

    OdpowiedzUsuń

Super, że jesteś! 👍👍👍

Jeśli komentujesz - podpisz się. Zwracam się tak jak Ty, do konkretnej osoby. Postaram się odpowiedzieć na Twój komentarz w przeciągu kilku, najbliższych dni.

Jeśli tracisz wiarę i wymagasz kompleksowej pomocy i opieki - napisz do mnie (mademoiselleeve@wp.pl), oferuję najwyższą i najbardziej profesjonalną jakość usługi w zakresie prawidłowej pielęgnacji. Nie udzielam rozbudowanych porad ani nie polecam konkretnych produktów w sekcji komentarzy - obejmuje go zakres moich odpłatnych usług.

Proszę nie umieszczać analiz składu - w sieci istnieją specjalne narzędzia, które wykonają to zarówno za Ciebie, jak i za mnie.

Proszę o niereklamowanie się na moim blogu. Reklama w tym miejscu jest płatna oraz stosownie oznaczana, a każdy jej nieopłacony i nieskonsultowany przejaw będzie skrupulatnie moderowany.

Artykuły sponsorowane na moim blogu mają dokładne oznaczenia - jeżeli taka informacja nie znajduje się na końcu artykułu, produkty, testy kosmetyków, zdjęcia oraz opracowanie tekstu pochłonęły jedynie moje własne zasoby finansowe i czas.

Pamiętaj, że umieszczenie komentarza to świadoma akceptacja regulaminu - jeśli zostaje on naruszony - podlega moderacji administratora. Nie tłumaczę się dlaczego - bądźmy tutaj dla siebie ludzcy.

Cześć!